Vila Nova de Gaia – miasto z widokiem na Porto

by Agnieszka

Porto jest bardzo malowniczym, przepięknie położonym miastem. Dziś chciałabym wspomnieć o położonej na drugim brzegu Douro miejscowości Vila Nova de Gaia.

Również poszczycić się może ona promenadą, z pięknym widokiem na samo Porto. Panorama starych, kolorowych budynków będących tłem dla kołyszących się na wodzie barek zrobiła na mnie duże wrażenie. Jest nieco nostalgicznie i romantycznie, więc nie zdziwiłam się nawet obserwując kilkanaście par, spędzających tam wspólnie czas. Warto wiedzieć, że nie jest to jednak smutny sąsiad dużego miasta, tylko ma swoją własną historię. I to bardzo ważną dla portugalskiego handlu. To tutaj znajdują się siedziby i piwnice najbardziej znanych producentów wina Porto, takich jak np. Sandeman, Graham’s czy Cálem. Ogromne szyldy widać niemalże na każdym kroku.

Można wejść do środka, porozmawiać, spróbować wina, dowiedzieć się nieco więcej o poszczególnych rocznikach, różnicach pomiędzy “porto tawny” a “porto rubin“, a na koniec oczywiście dokonać odpowiednich zakupów. Wzdłuż brzegu rzeki znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i ławeczki, na których można usiąść i podziwiać widoki. Pierwszy raz odwiedziłam tę miejscowość z nowo poznanymi portugalskimi znajomymi. Pojechaliśmy mini busem, którego do dziś nazywam “crazy busem“, ponieważ było bardzo radośnie, śmialiśmy się prawie do łez.

Był późny wieczór, zupełna ciemność. Miła kawiarnia, pyszna gorąca czekolada z kroplą rozgrzewającego Porto i taras z magicznym widokiem na jasne światła po przeciwnej stronie rzeki. Nie miałam ze sobą aparatu, czego nawet nie żałuję, bo wspólnie spędzony czas był tak fantastyczny, że nie sądzę, bym zawracała sobie głowę robieniem zdjęć. Chwile idealne.

Kilka dni później wróciłam tam sama, w okolicach południa. I po raz kolejny, niemalże rok później, w mniej pochmurny dzień. Nawet na chwilę słońce pojawiło się na czarnym niebie. Trochę pospacerowałam, trochę pozaglądałam w małe uliczki. Wypiłam kawę, zjadłam jakieś słodkie ciastko. I bez końca patrzyłam na Porto. Klimatyczne i zachwycające, niezależnie od pogody.

0 comment

Powiązane posty

Jestem ciekawa Twojej opinii. Podziel się nią!

.

Moja strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego jej działania. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj Akceptuję Czytaj Więcej