Pytam dziś Kasię “Jak piękniej żyć?”

by Agnieszka Kuczyńska

Na kanał Kasi na Instagramie trafiłam totalnym przypadkiem – często oznaczała na zdjęciach ubrania marki, którą wówczas obserwowałam. Na początku podglądałam Jej stylizacje, ale potem zaczęłam oglądać filmiki. Treści, które tworzy są z pozoru proste – trochę mody, kosmetyków, codziennego życia w Gdańsku, uroczych kotów i przygód zawodowych. Wystarczy jednak oglądać więcej, żeby zobaczyć mądrą, przedsiębiorczą, samodzielną kobietę, która mówi o ważnych rzeczach i pięknie pokazuje jak cieszyć się zwykłym życiem.


Zacznę nietypowo – skąd w Tobie takie ogromne pokłady optymizmu? Za każdym razem zaskakuje mnie jak bardzo starasz się dostrzegać wyłącznie plusy i dobre strony różnych sytuacji, z ilu prostych rzeczy potrafisz się cieszyć. Czy to jest Twoją receptą na szczęśliwe i piękne życie? 

Przyznam się do czegoś – ja się tego nauczyłam. Nie jestem niestety osobą pogodną z natury. Napisałam „niestety” bo uważam, że gdyby tak było, to oszczędziłabym sobie w życiu wielu trosk.
Przyszedł taki czas, gdy wyjątkowo przytłoczyła mnie codzienność, rutyna, mniejsze i większe problemy dnia codziennego. I wtedy uświadomiłam sobie, że tak nie chcę, zaczęły pojawiać się myśli, że życie jest krótkie i trzeba doceniać to co mamy.
Gdy zaczynałam działać na Instagramie, to hulała na nim akcja „100 happy days” – każdego dnia było trzeba dodać zdjęcia jakiejś małej radości. Wciągnęłam się.
Przez 100 kolejnych dni dodawałam zdjęcie tego, co mnie w danym dniu uszczęśliwiło. Mogły byś to zakupy, wyjazd, wyjście do restauracji. Ale nie oszukujmy się, nie każdego dnia w życiu dzieją się fajerwerki. I tych małych radości trzeba było zacząć szukać. Nagle okazało się, że po pochmurnym dniu, nawet słońce może być małą radością. Że może cieszyć zapach skoszonej trawy.

Po tych 100 dniach wyłapywanie takich małych radości weszło mi chyba w krew. Natomiast jak coś złego mi się dzieje w życiu, to ja to po prostu chcę przeczekać. Nie chcę się na tym skupiać. Mam świadomość, że to minie. Trzeba przetrwać, nie roztkliwiać się, bo to w niczym nie pomoże. Stąd też tak bardzo szukam pozytywnych bodźców, żeby nie myśleć o tych przykrych. I chyba całkiem nieźle mi to wychodzi 😉

Pracujemy w tej samej branży (turystycznej), ale specyfika naszyć zajęć jest zupełnie inna. Ja siedzę za biurkiem organizując wyjazdy dla innych osób, Ty zajmujesz się wynajmem krótkoterminowym mieszkań w Gdańsku, jednym z najpopularniejszych miast Polski i mnóstwo czasu spędzasz biegając po najpiękniejszych jego zakamarkach. Jak wyglądała Twoja droga zarówno do Gdańska jak też do tego typu pracy?

Nie jestem rodowitą gdańszczanką. Pochodzę z Polski zachodniej, na studia wyjechałam do Szczecina, ale nigdy emocjonalnie nie związałam się z tym miastem. Jeszcze w trakcie studiów poczułam, że moje miejsce jest gdzieś indziej i trzeba je odnaleźć. Zdecydowałam, że będzie to Gdańsk, którego nie znałam, ale stwierdziłam, że morze, wolność, wakacje, to musi się udać 🙂
Nie bez przeszkód, ale udało mi się przenieść. Trafiłam tu w zasadzie przez przypadek, a okazało się, że chyba znalazłam swoje miejsce na ziemi. Mówię „chyba” bo nauczyłam się też, że w życiu nie ma co się zarzekać i niestety mało co jest nam dane na zawsze. Skończyłam studia, zaczęłam pracę na etacie. I bardzo sobie to ceniłam, rozwijałam się, zmieniałam stanowiska, awansowałam. Wynajem krótkoterminowy zainteresował mnie w czasie Euro 2012, gdy pierwszy raz uświadomiłam sobie jak duży potencjał turystyczny ma Gdańsk, jak licznie jest odwiedzany, a nie każdy lubi spać w hotelach. Wynajem krótkoterminowy dopiero startował, zaczęliśmy z partnerem zgłębiać temat, analizować czy warto byłoby kupić mieszkanie na kredyt i wynajmować je turystom. To była ryzykowna i niełatwa decyzja, ale chcieliśmy spróbować. Pracowaliśmy na etatach, więc to był tylko dodatek. Sami sprzątaliśmy, praliśmy, wpuszczaliśmy gości, których było coraz więcej i więcej. Kupiliśmy na kredyt kolejne mieszkanie na Starym Mieście, a mnie dopadł kryzys zawodowy. Dobra praca, kierownicze stanowisko, ale ta rutyna, codziennie to samo od 8 do 16. Bardzo naturalnie zaczęła kiełkować myśl, że może skoro obsługujemy 2 mieszkania to moglibyśmy pozyskać też nieruchomości zewnętrzne i podjąć się ich wynajmu. Tak zrobiłam, ale chciałabym zaznaczyć, że zostawienie dobrze płatnej pracy to nigdy nie są łatwe decyzje.

Zaryzykowałam jednak i nie żałuję! Finansowo bywa różnie, problemów też nie brakuje, ale zmienił się mój rytm dnia, mam większą niezależność i upragnioną wolność w decydowaniu o sobie i swoim czasie pracy. Ważną kwestią jest jednak to, że podejmując to wyzwanie byłam w związku, miałam świadomość, że druga osoba jest w stanie zapłacić rachunki i nas nakarmić jeśli coś nie wypali. To są ważne aspekty, a często pomijane w tego typu historiach. Mimo, że jestem z branży, dalekie są mi wszystkie szkolenia, na których mówi się jak podobno z zerowym kapitałem można wejść w ten biznes i jak prosty w obsłudze on jest. Ale wiesz co jest w nim najfajniejsze? Powracający goście, a tacy są. Wtedy mam poczucie, że jest dobrze. Bo tu nie ma szefa, który pochwali, ale są goście, którzy wystawią dobrą opinię, i którzy wracają.

Ten biznes też ogromnie otworzył mnie na świat. Mam gości z praktycznie całego świata, nie tak dawno z Wysp Bożego Narodzenia. I nagle człowiek ma poczucie jak ten świat się kurczy. Że tak łatwo możemy się przemieszczać, że tyle jest miejsc jeszcze do zobaczenia. Że wiek nie jest żadnym ograniczeniem w podróży, bo często spotykam się z osobami starszymi. Że nawet brak znajomości języków nie jest problemem bo zdarzają się goście, którzy nie komunikują się po angielsku, który wydawałoby się jest tak uniwersalnym językiem, ale mówią tylko w swoim ojczystym. A jednak się dogadujemy. Są teraz translatory, wszystko do zrobienia. Trzeba tylko chęci i odwagi.

Za co lubisz życie w Gdańsku? 

Za co lubię Gdańsk? Za różnorodność. Za Stare Miasto, za plażę, za cudowne uliczki Starej Oliwy, za mnóstwo zieleni, za Trójmiejski Park Krajobrazowy. Za bliskość tak totalnie innego Sopotu, Gdyni. Ja w ogóle uważam, że ogromna siła jest w Trójmieście. Bo to jedna aglomeracja, ale trzy zupełnie różne miasta. Ich dostępność na wyciągnięcie ręki jest ogromnym atutem. Lubię też za poczucie wolności. Tutaj działa się historia, to było miejsce zmian. I w jakiś taki niewytłumaczalny sposób to się czuje.

Inspirujący jest w Tobie zapał do rozwijania się i odwaga. Zaczynałaś od zera, ale nie bałaś się kupować mieszkań na kredyt, a w czasie prowadzenia jednej firmy już wpadłaś na pomysł kilku kolejnych potencjalnych działalności, niedawno ukończyliście z partnerem i znajomymi naprawdę duży projekt, jakim była inwestycja w domy mieszkalne w Czaplach koło Gdańska, a już myślisz o kolejnych rzeczach. Opowiedz trochę o swoim podejściu do pieniędzy. Dla wielu to niewygodny temat, a ja uważam, że istotny. 

Pieniądz robi pieniądz. Bardzo prosta i prawdziwa maksyma. Żeby wyjąć trzeba też najpierw włożyć. Nie uważam, że kredyty to zło – mogą być świetną dźwignią finansową. Jest różnica między kredytem konsumpcyjnym na wakacje lub imprezę, a kredytowaniem mieszkania. W pierwszym przypadku pieniądze się rozeszły, zostały wspomnienia. W drugim, jest realny majątek.
Pamiętam jak kupowałam swoje pierwsze mieszkanie. Kończyłam studia, pracowałam i miałam już zdolność kredytową. Pomyślałam – jeśli stracę pracę i nie będzie mnie stać na zapłacenie raty kredytu, to nie będzie mnie stać też na opłacenie wynajmu. Jak będę wynajmować, wyrzucą mnie z mieszkania i wrócę do rodziców. Jak będę miała swoje i bank będzie upominał się o ratę, to je wynajmę i wrócę do rodziców. Ważne jest tylko, że rata kredytu i opłat nie może być wyższa niż potencjalny zarobek z najmu.

Wielu ludzi sądzi, że umowa o pracę jest zabezpieczeniem i daje pewność. Ja nie, bo nie ma umowy, której nie można wypowiedzieć. Nie ma biznesu, który będzie hulał zawsze, dlatego warto dywersyfikować swoje przychody. Jak jedno się posypie, to zawsze są inne źródła zarobkowania, więc ja cały czas szukam czegoś nowego. Wszystko trzeba policzyć. Każdą inwestycję trzeba przeliczyć kilka razy, każdy biznes skalkulować. Pomysłów mam dużo, ale nie wchodzę w nie w ciemno – zgłębiam temat i często finalnie okazuje się, że się on nie opłaca. Wtedy odpuszczam i szukam dalej. Nigdy nie pójdę w biznes z myślą „jakoś to będzie”.

Rozwijasz swoje biznesy, ale przy okazji chętnie wspierasz inne. Kilka razy miałyśmy okazję o tym rozmawiać, w różnym kontekście. Pamiętam dość ponurą wymianę opinii o tym, że często znajomi pomimo, że wiedzą czym się ktoś zajmuje, korzystają z jego porad, ale pieniądze zostawiają gdzieś indziej. Wolą dać zarobić komuś innemu, nawet jeśli oferuje dokładnie to samo. Przez wiele lat pracując w biurze podróży odczuwałam to mocno – zrób ofertę, podpowiedz, poszukaj, przekalkuluj, wyślij, oceń, zarezerwuj, odpowiedz na mnóstwo pytań, a potem kontakt się urywał, a na Instagramie pojwiały się miejsca z poleconych miejsc czy hoteli.  Jeśli ktoś wybrał coś innego, ciekawszego to nie miałam oczywiście żalu, ale często była to moja oferta, mój poświęcony czas.

Tak, uważam, że trzeba wspierać swoich i jeżeli wiesz, że ktoś z rodziny, znajomych prowadzi jakiś biznes, a Ty akurat potrzebujesz jakiegoś produktu czy usługi, to aby w pierwszej kolejności zastanowić się czy właśnie ta osoba nie jest w stanie tego zapewnić. Oczywiście jeżeli oferowany produkt nie będzie spełniał oczekiwań, albo będzie znacząco droższy od konkurencji, to jasne jest, że nie zawsze sobie na tę współpracę możemy pozwolić.

Czasem warto jest też po prostu puścić wici dalej, że ktoś z naszych znajomych otworzył biznes, że ma coś do zaoferowania. Taka życzliwa, darmowa forma promocji. Może to być udostępnienie informacji na FB, na Instagramie. W zależności jakie mamy możliwości.

Jeżeli nasz znajomy otworzył właśnie kawiarnię, a ja często bywam w okolicy i biorę kawę na wynos, to dlaczego nie kupować jej u niego właśnie, jeśli jest tak samo smaczna. Jeżeli moja znajoma szyje, a ja mam właśnie tego typu usługę do zlecenia, to dlaczego nie zrobić tego u niej. I tak dalej.

Niestety powiem z przykrością, że zdarza mi się słyszeć, że ktoś nie pójdzie do danego lokalu, bo prowadzi go jego znajomy, i nie będzie mu dawał zarobić. Bo on i tak zarabia na innych wystarczająco dużo. Nie rozumiem. To po co ta znajomość skoro komuś nie życzysz sukcesu i powodzenia? Oczywiście tak jak wspomniałam wyżej, to nie tak, że mamy teraz na siłę wykonywać usługi i dokonywać zakupów tylko u znajomych, nawet jeżeli ta usługa jest gorszej jakości niż na rynku, ale by zastanowić się czy właśnie oni nie mogliby naszym wyborem, albo po prostu polecać – informować innych, że takie usługi są dostępne. Może ktoś skorzysta. Mi nie ubędzie od czyjegoś sukcesu. Niech więc dzieje się mu jak najlepiej.

A na koniec – porozmawiajmy o podróżach! Jak lubisz spędzać czas w drodze i jakie 3 zupełnie różne od siebie miejsca zrobiły na Tobie największe wrażenie? 
Swoją przygodę z podróżami zaczęłam z wygody od wyjazdów zorganizowanych. Z czasem świetnie odnalazłam się w organizacji wyjazdów, dostosowywaniu ich do swoich i partnera potrzeb. Na początku zabierałam kilkadziesiąt kartek z wydrukowanymi materiałami, cały plan podróży, listę miejsc do odwiedzenia. Jeżeli czegoś nie zdążyłam zobaczyć, był smutek bo przecież może się zdarzyć, że już nigdy w to miejsce nie wrócę i coś przegapiłam. Sama sobie psułam radość z podróży, zamiast cieszyć się tym co zobaczyłam, ja się smuciłam tym, czego nie zobaczyłam. W końcu rozumiałam, że nie da się w kilka czy kilkanaście dni poznać w pełni żadnego miejsca. No po prostu się nie da. Czas jest ograniczony.

Teraz przed wyjazdem czytam sobie o danym miejscu, ale już nie planuję. Wiem co jest do zobaczenia, ale jak to wyjdzie, zobaczymy na miejscu.

Jest zdecydowanie więcej spontaniczności w tych podróżach. Pierwszy dzień jest zawsze dniem czysto zapoznawczym. Po prostu błąkamy się po mieście. I powiem ci, że to chyba jest dla mnie najlepsza forma poznawania miasta. Niespieszne spacery, błądzenie uliczkami, kawa w lokalu i obserwowanie miejscowych. Nie jestem typem muzealnym, aczkolwiek zdarzały mi się wyjątki. Co do zasady jednak, zależy mi na poznaniu współczesnego miasta i jego życia. Chcę zobaczyć jak żyją miejscowi, co jedzą, jakie produkty są dostępne w sklepach, jak odpoczywają. Oczywiście mam świadomość, że będzie to mimo wszystko wiedza powierzchowna bo będę to wszystko obserwować w perspektywy turysty, który wpadł tu na kilka dni, ale dla mnie to już coś. Jeżeli dane miejsce mnie zaintryguje i będzie możliwość, to będę starała się po prostu wrócić.

Wiesz za co właśnie uwielbiam podróżowanie? Za możliwość zaobserwowania jak różnie można żyć. Niby jesteśmy tacy sami, ale codziennie budzimy się w zupełnie innych miejscach na świecie, z innym widokiem z okna, inaczej jemy, przemieszczamy się do pracy – ja na przykład jadę wzdłuż blokowisk, a ktoś na południu Europy ma trasę do biura wzdłuż wybrzeża i obserwuje sobie błękit wody. To mnie fascynuje. Pozwala złapać dystans, że nie ma jednego dobrego sposobu na życie, można żyć totalnie inaczej niż ja, i też być szczęśliwym.

Zapytałaś o 3 miejsca, które zrobiły największe wrażenie.

Na pewno Norwegia! Coś niesamowitego. To jest kraj tak niesamowicie, naturalnie piękny! Tam po prostu czujesz taką potęgę natury, taki wszech otaczający spokój. Masz wrażenie, że nic nie jest na siłę, nic nie jest pod turystę, że te miejsca po prostu są i ty stajesz się ich częścią. Uwielbiam, naprawdę uwielbiam za te naturę, którą mogę tam podziwiać.

Drugim takim miejscem jest Singapur. Zestawiając z Norwegią to tak totalnie inny świat. Czyż podróże nie są czymś cudownym? Okazuje się, że można się zachwycać totalnie skrajnymi miejscami 🙂 Singapur jest tak poukładany, tak zorganizowany. Mówi się, że to taki sztuczny twór, totalna opozycja dla norweskich miasteczek. A jednak ta harmonia w tej całej wielkomiejskości, którą to miasto oferuje, jest czymś niewyobrażalnym. Będąc tam masz poczucie, że jesteś częścią jakiegoś ładu i porządku, że jesteś w ogóle w centrum świata, bo przecież tyle biznesów co ma tam siedzibę, cały świat się przeplata.
Mimo mojej fascynacji naturą, uwielbiam też wysokościowce, możesz więc sobie wyobrazić do jakiego raju trafiłam 🙂 i w tym wszystkim, w tych szklanych domach, ta cała zieleń. Wszędzie zieleń, parki, skwery, zieleń na elewacjach, ogrody na dachach. Bajka.

Chwilę musiałam się zastanowić nad trzecim miejscem. I wybrałam Włochy. Urzekły nas, mnie i mojego partnera, jako miejsce do życia. Myślimy nad tym żeby kiedyś móc kupić sobie jakieś małe mieszkanko we Włoszech właśnie. My się tam po prostu dobrze czujemy. I to zarówno na północy jak i na południu, które są tak skrajnie różne. Jest nam tam dobrze i swobodnie. Byliśmy już wielokrotnie w wielu miejscach tego kraju, i dalej chcemy wracać. Ba, nawet zaczęliśmy wracać w te same miejsca, żeby po prostu pokręcić się po znanych uliczkach, napić się dobrej kawy, coś zjeść. Czujemy się tam bardzo swobodnie. Lubimy włoskie jedzenie, kawę, podoba nam się włoskie podejście do mody, odpowiada nam klimat. Nie mam swojego ulubionego miejsca, zachwyciło mnie jezioro Como, Lecco i okolice, Werona, Bergamo, Mediolan, Florencja, pokochałam Sycylię. I to nie tak, że nagle zobaczyłam tam coś co mnie zachwyciło, ale po prostu we wszystkich tych miejscach czułam się bardzo dobrze i tak trochę swojsko 🙂

Dziekuję za rozmowę, która mogłaby być jeszcze dłuższa! O modzie, kosmetykach, wegetarianiźmie, miłości do kotów i wielu innych rzeczach o których piszesz lub nagrywasz. Do moich Czytelników – Kasię znajdziecie:

Oraz na stronie firmowej Seaside Apartments
 

Moja strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego jej działania. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj Akceptuję Czytaj Więcej