Najpiękniejsze miejsca Toskanii

by Agnieszka Kuczyńska
Pod niebem, a nie pod słońcem… bo niebo jest zawsze, a ze słońcem to akurat różnie bywa 🙂 Dziś relacja z podróży mojej mamy do pięknej Toskanii, która jest bardzo wysoko na liście moich podróżniczych Marzeń. Rok temu publikowałam na blogu Jej zdjęcia i wrażenia z Prowansji, teraz wybrała się na wycieczkę do Włoch.
Moja mama kiedyś nie bardzo lubiła podróżować. Zmieniło się to, kiedy w 2004 r. wybrałyśmy się do cudownego Oludeniz w Turcji Egejskiej. Od tego czasu jeździ chętnie i sprawia Jej to dużą przyjemność. Często wyjeżdżamy razem, co wiele osób dziwi, ale ja nie mam z tym problemu. Lubimy podobnie spędzać czas, ciekawią nas podobne miejsca i pomimo, że mamy dość odmienne charaktery, w podróży jest nam zawsze dobrze. Od czasu do czasu wyjeżdża też zwiedzać z naszą wspólną znajomą.
Większość Czytelników mojego bloga lubi podróżować samodzielnie, na własną rękę. Ja zresztą też preferuję taką formę urlopowania, ale praca w biurze podróży nauczyła mnie, że ludzie są baaaardzo różni, mają różne potrzeby i zainteresowania. Nie wiem czy to specyfika branży, że w trakcie planowania wakacji, Klienci chętnie się zwierzają z doświadczeń wyjazdowych, życiowej sytuacji itd. Dlatego myślę, że biura zawsze będą potrzebne, ponieważ jest grupa docelowa, która będzie z nich korzystać. Czują się oni pewniej i bezpieczniej, kiedy ktoś ich prowadzi, jest cały czas z nimi, mogą liczyć na jego pomoc, poradę, na to, ze opowie co teraz zwiedzają, a potem przytoczy trochę historyjek i legend z danego regionu, zaprowadzi do restauracji, poradzi, co zamówić.
Gdyby nie takie wycieczki, wiele osób nie miałoby odwagi wyruszyć samemu w świat i według mnie, należy to w pełni uszanować. Nie jest to ani lepsza, ani gorsza forma spędzania czasu, jest po prostu inna. Obserwuję ostatnio dość przykre zjawisko p.t. “Ja mam takie zdanie, Ty masz inne, to znaczy, że jesteś idiotą”. Strasznie dużo w ludziach agresji i braku tolerancji dla innych poglądów czy zachowań. Ja zawsze liczę się z czyimś zdaniem i je szanuję, jeśli ten ktoś swoim działaniem nie wyrządza krzywdy innym. Prawda jest taka, że każdy z nas ma inny gust.
Wracając do wycieczki. Moja Mama wraz ze znajomą wybrały ofertę last minute biura Itaka z którym wiele razy podróżowałyśmy wspólnie i zawsze byłyśmy zadowolone. Impreza nazywa się “Toskania z dedykacją” i pozwala odwiedzić najbardziej urokliwe miejscowości tego regionu Włoch. Trochę przyrody, trochę zabytków. Kościoły, małe miasteczka, Alpy, a także wybrzeże.
Moje dziewczyny wybrały się wiosną, więc cena była bardzo korzystna, turystów na miejscu niezbyt wielu, bo sezon dopiero się zaczynał. W tym czasie jest jednak ryzyko kiepskiej pogody. Chwilami się chmurzyło, czasem popadało, ale wiele razy też słońce wyjrzało zza chmur. Trasa wiodła od Fiesole, przez słynny kurort Montecatini, klasyk jakim jest Florencja, San Gimignano, a także małe, niezbyt znane, urokliwe mieściny.
W czasie wolnym można było kupić pamiątki, więc załapałam się na torbę pyszności. Przyjechało do mnie lokalne wino, zioła, ser pecorino, makaron a także miły, słodki dodatek. Można było skorzystać z dodatkowej wycieczki nad Jezioro Trazymeńskie.
Wybrałam dla Was i poskładałam w kolaże najładniejsze wg mnie zdjęcia z ponad 300, które zostały zrobione. Szukałam tych z dużą ilością słońca i kolorów, chyba się udało.
Trochę zieleni i kwiatów, klimatycznych uliczek jakie lubię najbardziej, uroczych detali. Warto zwrócić uwagę na niewielką ilość ludzi na zdjęciach. Widziałam zdjęcia znajomej, która odwiedziła Toskanię latem i nie przypominam sobie ani jednego tak “pustego” zdjęcia.
Mam nadzieję, że w ciągu 2-3 lat uda mi się w końcu do Toskanii dotrzeć. Zawsze coś staje mi na przeszkodzie, ale musi się udać pewnego dnia. A Wy już tam byliście? Jeśli tak, to podzielcie się wrażeniami. Zwiedzaliście samochodem czy lokalną komunikacją? Co według Was warto zobaczyć, a co spokojnie można odpuścić? Czekam na dobre rady 🙂

Moja strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego jej działania. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj Akceptuję Czytaj Więcej