Mdina. Miasto na wzgórzu.

by Agnieszka Kuczyńska

Położona w centralnej części Malty miejscowość Mdina uważana jest za jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast Europy. Nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza “warowne miasto”. Czekałam z niecierpliwością na dzień, w którym tam dotrzemy. Na szczęście autobus odjeżdża bezpośrednio ze Sliemy, więc w niespełna godzinę byłyśmy na miejscu.

Katedra Św. Pawła w Mdinie
Co mogę o Mdinie powiedzieć? Na pewno jest bardzo fotogeniczna. Przepiękne budynki, ciepłe kolory, ciekawa architektura. Historyczna część miasta jest niewielka, można tam spędzić kilka godzin, na pewno nie cały dzień.
Uliczki Mdiny
Niewiele w Mdinie zaskakujących zakątków i detali. Jak się dobrze poszuka, to coś się znajdzie, ale w porównaniu z resztą wyspy byłam trochę rozczarowana brakiem niespodzianek. Mdina to zaledwie kilka ulic podobnych do siebie. Raczej nie można się zgubić.
W miasteczku można obejrzeć pokazy filmów o historii Malty. Nie miałam okazji, ale podobno najciekawszym jest Knights of Malta, opowiadający o kawalerach maltańskich. Interesujący wydaje się także Tales of Silent City czyli opowieści z czasów, kiedy Mdina była masowo opuszczana przez mieszkańców i zyskała przydomek “Milczące Miasto”. Teraz mieszka tam zaledwie kilkaset osób.
Malta pamiątki Mdina Glass
Skłamałabym jednak mówiąc, ze Mdina mnie zachwyciła. Wrażenia mam pozytywne, ale skojarzyła mi się trochę z Rzymem, w którym to wszystko jest “stare i piękne”, przez co nieco monotonne. Dodatkowo jest w 100% turystyczna, brakuje lokalnego życia i ludzi. Miasto leży na wzgórzu, z murów można podziwiać widoki dookoła.
Spacer po miasteczku Mdina
Poniżej widać katedrę Św.Pawła, najpopularniejszy zabytek Mdiny. Piękne było niebo tego dnia. Idealnie niebieskie. Zupełnie nie pasujące do połowy października.
W Mdinie jadłyśmy pyszne torty o których możesz przeczytać we wpisie Malta na talerzu cz. II, który znajdziesz TUTAJ. Będąc na Malcie na pewno odwiedzisz to miasto, więc warto wiedzieć gdzie zatrzymać się na kawę.
Malta Mdina czerwona budka telefoniczna
11 komentarzy

Powiązane posty

11 komentarzy

koszatki 16 lutego, 2013 - 7:12 pm

Uwielbiam takie klimaty. Piękne zdjęcia! Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
skok.na.szafe@gmail.com 16 stycznia, 2013 - 12:44 pm

Przepiękne zdjęcia ( w całym blogu), bardzo miło tu 🙂 pozdrawiam, Ewa

Odpowiedz
Obiezy_swiatka 28 grudnia, 2012 - 3:52 pm

Pięknie tam, zbieram się, żeby tam pojechać. Może niebawem.
O.

Odpowiedz
Mała Mi 21 grudnia, 2012 - 1:39 pm

Ja chyba wolę większe miasta 🙂 małe na chwilę, gdzieś w pobliżu… ale nie na dłużej 🙂

P.S. Podoba mi się Twoje podejście 🙂 ja mam ochotę umyć okna… ale na razie mi nie było po drodze… i boję się, że mrozy i przeszkodzą…

Odpowiedz
AsiaB 21 grudnia, 2012 - 10:49 am

Muszę przyznać, że faktycznie jest urokliwe.. Jeszcze nigdy nie byłam na Malcie, ale może kiedyś się uda!

Odpowiedz
Anonimowy 21 grudnia, 2012 - 9:14 am

Piękne niebo, jakby ktoś rozlał niebieską farbę..

Odpowiedz
Agata 21 grudnia, 2012 - 8:56 am

mnie też się Mdina podoba…brakuje mi takich uroczych miejsc na co dzień.
Wesołych Świąt, szczęścia w 2013 roku i spełnienia kolejnych podróżniczych – zawodowo – osobistych marzeń 🙂 mnóóóóóstwo uśmiechu na co dzień 🙂

Odpowiedz
k. 20 grudnia, 2012 - 6:09 pm

Zdjęcia zachęcają do odwiedzin. Ten kawaler jakiś taki niemrawy 😉

Odpowiedz
monika 20 grudnia, 2012 - 1:22 pm

A mnie się Mdina bardzo, bardzo, bardzo podobała.. uwielbiam takie uliczki.. do tego stare okiennice i klimatyczne latarenki:)
A dodatkowym miłym wspomnieniem są dwie starsze panie z Anglii, które mnie w Mdinie zaczepiły, zauroczone moją fryzurę, cały czas powtarzały 'fabulous hair, fabulous hair!':)

Odpowiedz
Espresso 20 grudnia, 2012 - 8:53 am

Mi też się podoba to ,co pokazałaś na zdjęciach.
Pewnie podobnie ja zareagowałam na Cremonę.
W internecie pięknie wszystko opisane,zdjęcia ciekawe,ale jakoś mało ciekawych rzeczy zobaczyłam…2 placyki i katedrę.

Odpowiedz
Ola 20 grudnia, 2012 - 8:19 am

a mi się podoba, przynajmniej na zdjęciach:)

Odpowiedz

Jestem ciekawa Twojej opinii. Podziel się nią!

.

Moja strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego jej działania. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj Akceptuję Czytaj Więcej