Maltalingua – relacja z pobytu na kursie języka angielskiego

by Agnieszka Kuczyńska
Pamiętacie wakacyjny wpis “Język angielski na Malcie? Czemu nie!“? Jak wiecie, na współprace na blogu decyduję się tylko wtedy, gdy mam jakąś wewnętrzną pewność, że dana kampania jest spójna z tym, co chcę Wam przekazywać od ponad pięciu lat istnienia strony. Wizja nauki języka na pięknej wyspie wydała mi się ciekawa, nie chciałam jednak napisać “Tak, rekomenduję!”, bo w szkole nie byłam. Zaproponowałam Marcie wywiad, w którym opowiedziała jak zaczęła pracę w St. Julians i odpowiedziała na pytania, które uznałam, że mogą być kluczowe dla przyszłych uczniów, którzy nie mają pojęcia jak to wszystko wygląda.
Post został dobrze przyjęty, a my zamiast zakończyć współpracę, wciąż miałyśmy kontakt. Kiedy Marta zapytała, czy nie chciałabym przylecieć na tygodniowy kurs, nie wahałam się i od razu kupiłam bilety! Postanowiłam lecieć na przełomie listopada i grudnia, bo wiedziałam, że w Polsce będzie już szaro, zimno i wiecznie ciemno, a na Malcie jest wówczas bardzo wiosennie, zielono i pięknie. Szkoła posiada apartamenty, w których można wynająć pokój lub daje możliwość zamieszkania u rodziny, ja jednak tym razem zdecydowałam się nocować w hotelu, aby połączyć naukę z pełnym relaksem w czasie wolnym. W tym temacie jest pełna dowolność i decyzja należy do kursantów. Wybrałam hotel położony przy samej promenadzie, kilka kroków od zatoki, ok. 10 minut spacerem od szkoły w cudnych okolicznościach przyrody.
Maltalingua English Language School położona jest w St. Julians, najpopularniejszej miejscowości, która kusi ogromem atrakcji zarówno w nocy jak i w ciągu dnia. W pobliżu są różne bary, restauracje, mały port. Promenada łączy miasto z sąsiednią Sliemą, o której kiedyś już pisałam. Można spacerować, bawić się, dobrze zjeść. Lokalizacja szkoły jest fantastyczna – w sercu miasta, ale zarazem przy spokojej ulicy, bliziutko dużego marketu i małej kawiarni, w której co rano wpadałam na uczniów spragnionych mocnej kawy. Dookoła piękne budynki, przeurocze zakątki, koty przebiegające drogę.
Nie będę  pisała o tym, że w szkole jest WIFI, sala komputerowa, biblioteka z książkami i płytami, a sale lekcyjne są wygodne i klimatyzowane, bo te informacje znajdziecie na stronie Maltalingua. Powiem tylko, że ze wszystkim co jest tam zawarte się zgadzam i mogę poręczyć za wiarygodność. Na stronie napisano, że w szkole panuje miła atmosfera, ale pewnie zaskoczę Was mówiąc, że w piątek płakałam żegnając się z ludźmi, pomimo, że byłam tam tylko tydzień. Wyczytacie z niej, że budynek ma dogodną lokalizację, ale nie macie pojęcia, jak piękna droga do niej prowadzi, jak błyszczy się o poranku woda w Spinola Bay i jak przyjemnie się obserwuje miasto, gdy budzi się do życia. Niezależnie, gdzie się mieszka, warto wstać 30 min wcześniej, pójść do pustego parku na spotkanie z kotami albo szybką powtórkę szkolnego materiału. To daje mnóstwo energii na kolejne godziny.
Pierwszego dnia zaczęliśmy od testu sprawdzającego wiedzę i krótkiej prezentacji szkoły, po czym wywieszono listy informujące o składzie grup na poszczególnych poziomach. Zamarłam, gdy ujrzałam  woje nazwisko na poziomie C1 (advanced), gdyż spodziewałam się najwyżej B1 (intermediate), bałam się, że sobie nie poradzę. Dziś uważam, że lepiej nie mogłam trafić! Ze strony dowiecie się, jakie nauczyciele mają certyfikaty, ale tylko ja Wam powiem, że są przede wszystkim cudownymi ludźmi, pracującymi z pasją.
Moja grupa, oprócz mnie, składała się z 6 osób (Ana z Mołdawii, Lara z Włoch, Martin z Bułgarii, Peter ze Słowacji, Soukaina z Maroka oraz Uxune z Hiszpanii). Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że znaczna część uczniów przyjeżdża na 3 miesiące, a nawet więcej! Większość osób była już od dawna, ale od razu poczułam się wśród nich swobodnie. W ramach zaproszenia miałam zagwarantowany kurs podstawowy, tj. 20h w tygodniu, ale po pierwszych zajęciach spytałam, czy mogę dopłacić do kursu rozszerzonego o 10h.
Dawno nie chodziłam na zajęcia z języka obcego, ale te które mam gdzieś w pamięci, były nudnawe. Książka, ćwiczenia, powtórzenia. Tutaj wielkie wrażenie zrobiła na mnie kreatywność nauczycieli, ich zaangażowanie i radość, jaką daje im praca. Czuć, że kochają to, co robią, a to się udziela. Mając WIFI w szkole, a nie mając w hotelu, nie chciało mi się nawet sięgać po telefon, tak mnie wciągała każda lekcja.  Poziom był faktycznie wysoki, ale czułam, że to dla mnie szansa i wyzwanie. I to jest kolejna rzecz, któramnie zaskoczyła pozytywnie – osoba decydująca o tym, w jakiej będę grupie, mogła na podstawie testu  wpisać poziom B2, bo tak mi wyszło. Jednak po krótkiej rozmowie dopisała “Would benefit from challenges provided in a higher class“. Podoba mi się takie indywidualne podejście i duża wiara w czyjeś możliwości.
Każdego dnia miałam zajęcia z trzema osobami. Bardzo różne charaktery, różne podejście do pracy z nami, ale zawsze pełen profesjonalizm. Zarówno praca z książką, jak też mnóstwo “dodatków” takich jak piosenki, filmy, dodatkowe teksty i tematy, testy psychologiczne czy zagadki. Wyzwania, przede wszystkim. Ogromnym zaskoczeniem były dla mnie poruszane tematy. Od rozkręcania nowatorskiego biznesu, przez dyskryminację ze względu na płeć lub pochodzenie, rola wspomnień i doświadczeń, presja społeczna czy relacje międzyludzkie. Słuchanie, mówienie, czytanie, gramatyka, nowe słownictwo. Bardzo szybki i wymagający tryb nauki, który ja uważam za bardzo skuteczny. Każde zajęcia mijały tak szybko, że wręcz odczuwałam żal patrząc na zegarek.
Szkoła już pierwszego dnia zadbała o to, żebyśmy mogli się poznać – po lekcjach, o 15 odbyło się spotkanie zapoznawcze “starych” z “nowymi”, połączone z degustacją wina i maltańskich przekąsek. Na dachu szkoły znajduje się mały bar prowadzony przez bardzo pozytywnego człowieka (ceny przyjazne!), basen, taras ze stołami. Jest to miejsce, w którym koncentruje się życie towarzyskie w czasie przerw. Dość szybko można poznać innych uczniów, bo w większości są to bardzo otwarci ludzie w różnym wieku, pochodzący z różnych środowisk. Myślę, że to jest wielka zaleta takich kursów – poza nauką języka, jest szansa na ciekawe dyskusje, na czerpanie z doświadczeń i kultury innych narodów oraz na spędzenie czasu w bardzo miłym towarzystwie.
W każdym tygodniu szkoła oferuje różne “zajęcia pozalekcyjne”. Jedne są płatne, inne nie. Może to być wspólne wyjście do klubu na naukę salsy, zwiedzanie Gozo, paintball, spacer z przewodnikiem, rejs do Blue Grotto. Program się zmienia, co jest ważne szczególnie dla osób, które są długo. Ja się zdecydowałam na zwiedzanie Trzech Miast z przewodnikiem (10EUR w tym transfer). Było ciekawie, wróciłam zadowolona. To był nasz drugi dzień i już dało się wyczuć, że tworzą się małe podgrupy. Dużo czasu spędzałam z Larą i Peterem z mojej grupy oraz Beatą z Polski, z czasem dołączyło dwóch Niemców, dwóch Francuzów, Noemi z Hiszpanii i kolejne osoby. Larę pokochałam od razu, przegadałyśmy długie godziny na plaży po dużej ilości wina i wierzę, że jest to znajomość na długie lata. Z Beatą również mam nadzieję spotkać się we Wrocławiu.
Na popołudniowych zajęciach mieliśmy ciekawą dyskusję o oczekiwaniach, o tym, czy warto się na coś nastawiać, na coś liczyć, o tym, jak boli rozczarowanie, gdy nasza wizja czegoś się nie potwierdza. Powiedziałam wówczas o tym, że przyjeżdżając do szkoły naprawdę po raz pierwszy od dawna oddałam się w ręce ślepego losu, nic nie planowałam, w pełni otworzyłam się na nowe przeżycia. Powiem Wam, że to był jeden z moich najlepszych wyjazdów ostatnich lat, z wielu powodów. Po pierwsze, nauczyłam się dużo więcej niż się spodziewałam. Po drugie, rozgadałam się po angielsku, a miałam z tym duży problem. Po trzecie podarowano mi dużo wiary w mój potencjał, dużo wspierających słów. Po czwarte, śmiałam się jak szalona od rana do późnej nocy lub wczesnych poranków (w zależności od dnia :)). Po piąte poznałam wspaniałe osoby, a po szóste ułożyłam sobie idealny plan dnia, gwarantujący wiele wrażeń (opowiem Wam o tym w kolejnym wpisie).
Zapomniałam już, jak bardzo mi się Malta podobała. Jest bezpiecznym, przyjemnym miejscem do życia. Uwielbiam jej różnorodność, kulturowy mix, że jest “jakaś”, wyrazista, ciekawa. Niczego tam nie brakuje, wszystko jest na wyciągnięcie ręki. To był bardzo dobry czas i zazdroszczę tym, którzy zostali na dłużej.

 .

Special thanks to:
Marta, who invited me to Maltalingua school
Danielle, our morning teacher, for being so friendly and involved

      Jonathan, our creative and amazing teacher, who gave me a lot of self-confidence in english

      Katrin, our afternoon teacher, who is conscious, requiring and soooo supporting
Lara, my dear, Ti voglio bene and I miss You so much every day!
People I met there – it was fantastic time with all of You guys!

20 komentarzy

Powiązane posty

20 komentarzy

Izabella Nowotka 29 listopada, 2019 - 4:31 pm

Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam

Odpowiedz
Natalia Zimniewicz 29 października, 2019 - 5:17 pm

Zapowiada się taki kurs na pewno bardzo fajnie i przy okazji można nauczyć się języka angielskiego co jak dla mnie jest bardzo na plus. Zresztą ja bardzo sobie cenię naukę poprzez repetytorium jezykiobce.pl/s/134/repetytorium-gramatyczno-leksykalne-angielski dzięki któremu wiem, że jestem w stanie bardzo dużo przyswoić.

Odpowiedz
Tomasz Krawczyk 2 lipca, 2018 - 6:14 pm

Malta sama w sobie jest piękna i do tego zaliczając kurs językowy to musi być piękna sprawa. Ja tam polecę jak skończę kurs angielskiego w lincoln.edu.pl i wszystkich zaskoczę na Malcie 🙂

Odpowiedz
Loyal Pat 27 października, 2017 - 5:32 am

super sprawa…

Odpowiedz
agroturystyka 18 grudnia, 2015 - 1:51 pm

Malta – tak odległa, a dzięki twojemu wpisowi: jakaś taka bliższa 🙂

Odpowiedz
marzenafotografuje 16 grudnia, 2015 - 9:21 pm

Zazdroszczę takiego doświadczenia. O Malcie marzę już od dawna, ale po Twoim poście mam jeszcze większą ochotę wybrać się tam 🙂

Odpowiedz
biuro podróży szczecin 16 grudnia, 2015 - 2:19 pm

Każdy ma swój sposób na naukę języka. Jedni oglądają filmy, drudzy podróżują, kolejni chodzą na kursy… Tutaj mała mieszanka 🙂

Odpowiedz
Ewa 15 grudnia, 2015 - 2:55 pm

Bardzo pozytywny wpis. Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Zazdroszczę – w pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście – rozwoju w dziedzinie językowej, nowych znajomości i tych widoków:)

Odpowiedz
Wildrose 15 grudnia, 2015 - 11:34 am

Świetna fotorelacja, a taki kurs moim zdaniem to chyba najlepsza z mozliwych propozycja 🙂

Odpowiedz
Anonimowy 15 grudnia, 2015 - 8:20 am

Swietna relacja !

Odpowiedz
Maja & Marcin / Travelek24.pl 15 grudnia, 2015 - 6:51 am

Super, to się nazywa połączyć przyjemne z pożytecznym.

Odpowiedz
venzei 14 grudnia, 2015 - 10:15 pm

Ciągle się zastanawiam nad wyjazdem na taki kurs, widząc takie rekomendacje, chyba się zdecyduję!

Odpowiedz
Magda M. 12 grudnia, 2015 - 11:19 am

Supr sprawa taki kurs, ja znam angielski bardzo dobrze, ale osób uczących się to myślę, że super idea

Odpowiedz
Anonimowy 12 grudnia, 2015 - 10:42 am

Cudnie!

Odpowiedz
Anonimowy 11 grudnia, 2015 - 8:09 pm

Ale cudnie ! Nauka angielskiego w takich okolicznościach przyrody to jest coś:)

Odpowiedz
Beata 11 grudnia, 2015 - 6:54 pm

Boże aż mi się serce ścisnęło, jak tam pięknie, zielono i słonecznie! Też bym się nie zastanawiała tylko poleciała w takie cudne miejsce. Pozdrawiam:)

Odpowiedz
Anonimowy 10 grudnia, 2015 - 6:19 pm

Świetna relacja, ależ Ci zazdroszczę!

Odpowiedz
milworld.pl 10 grudnia, 2015 - 10:32 am

Na zwiedzanie miasta i okolic niższa temperatura jest jak najbardziej na plus! W upale pozostałoby tylko leżenie na plaży 🙂

Odpowiedz
Agnieszka Kuczyńska 10 grudnia, 2015 - 9:10 am

W lutym będzie znacznie chłodniej, niestety, myślę, że ok 10-12*C, teraz było 18-20*C

Odpowiedz
grazyna 10 grudnia, 2015 - 9:05 am

Agnieszko! w lutym lece na Malte, a po Twoich relacjach upewnilam sie,ze jest to cudowny cel na podroz, ciesze sie juz bardzo, jakie tempemratury mialas teraz, wyobrazam sobie ze w polowie lutego bedzie podobnie.
Cudne zdjecia i takiez zakatki!

Odpowiedz

Jestem ciekawa Twojej opinii. Podziel się nią!

.

Moja strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego jej działania. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj Akceptuję Czytaj Więcej