Magiczny i tłoczny Portobello Market

by Agnieszka Kuczyńska
Portobello Market to jeden z najbardziej popularnych targów w Londynie. Zlokalizowany jest w Notting Hill i rozciąga się wdłuż długiej, a przy tym efektownej ulicy Portobello Road. Kilkadziesiąt lat temu był to zwykły targ ze świeżą żywnością, potem powoli zaczęły pojawiać się na nim sprzedawcy ubrań i innych przedmiotów. Zaczął się zmieniać, rozwijać i nabierać blasku. Dziś jedną z największych atrakcji tej części Londynu.
Portobello Market artyści uliczni
Notting Hill znane jest z 4 rzeczy: targu, urokliwych pastelowych budynków, słynnego na całym świecie Notting Hill Carnival zapoczątkowanego przez imigrantów z Karaibów oraz z filmu z Hugh Grantem i Julią Roberts w rolach głównych. Premiera miała miejsce ponad 20 lat temu, ale lubię do niego wrócić co jakiś czas. To jedna z nielicznych komedii romantycznych, które są zarówno romantyczne jak też zabawne.
Sobota jest głównym dniem handlowym na Portobello Market i zarazem dniem, gdy ulica zapełnia się uzbrojonymi w aparaty turystami. To bardzo komercyjny dzień, niezwykle tłoczny. Najlepiej przyjechać rano (9-10), gdyż we wczesnych godzinach popołudniowych ciężko jest się poruszać i robić jakiekolwiek zdjęcia.
Jessie J Notting Hill
W poniedziałki, wtorki i środy na targu można kupić świeże owoce oraz warzywa, a w soboty w zasadzie wszystko. Towary leżą porozkładane na stołach, pochowane są w budkach i pod namiotami. Handel działa prężnie zarówno wzdłuż ulicy (wyłączonej z ruchu samochodowego), jak też w ukrytych za stoiskami sklepach.
Notting Hill sklep z filmu Paddington
Co można kupić na Portobello Market w sobotę? Prawie wszystko! Jest bardzo dużo stoisk z ubraniami, nakryciami głowy, torbami (skórzanymi i bawełnianymi). Są egotyczne owoce i warzywa, aromatyczne zioła, oliwki w zalewach, śmierdzące francuskie sery (mniam!) i kramy z jedzeniem (np. naleśniki, falafel, paella).
Ubrania na Portobello Market
Im dalej w głąb Portobello Road, tym asortyment i otoczenie się zmieniają. W moim odczuciu pierwszy odcinek ulicy jest bardziej komercyjny, nastawiony na turystów. Dalej pojawia się odzież używana, antyki i meble, ozdoby z drugiej ręki. Ceny? Bardzo różne – od raczej przystępnych po zwalające z nóg.  Do tego pamiątki, koszulki z Londynem, książki i pocztówki, zabawki, różne obrazy i obrazki, kolorowe dekoracje. Mnóstwo wszystkiego!
Portobello Market stoiska
Przejście przez całą Portobello Road w soboty nie jest łatwe, ale warto podjąć to wyzwanie (pilnując jednak portfela, dokumentów i aparatu). Pomimo tłumów to miejsce ma swój niepowtarzalny klimat i atmosferę.
Na Portobello Market jak wszędzie w Londynie, nie brakuje ulicznych artystów. Można spotkać mima, tajemniczego tancerza, człowieka – kosmitę oraz muzyków. Całe zespoły lub solowych wokalistów.
Odzież używana Notting Hill
Jeśli będziesz w Londynie – musisz odwiedzić to miejsce! Można je obejrzeć na zdjęciach, ale to nie to samo! Tam trzeba być. Płynąć z tłumem, obserwować ludzi, kupować lub tylko oglądać. Wąchać świeże kwiaty i poczuć, jak kręci się w głowie od nadmiaru wrażeń. Zjeść coś dobrego, słuchać muzyki i iść przed siebie.
Antyki na Portobello Market
Jak dojechać na Portobello Market? Targ położony jest w obrębie dzielnic Kensington i Chelsea, więc warto połączyć go ze zwiedzaniem innych, ciekawych miejsc. Najprościej dojechać metrem (linie Central, District i Circle do stacji Noting Hill Gate lub od drugiej strony linią Hammersmith & City do stacji Ladbroke Grove). Pamiętaj jednak, że w weekendy część linii i stacji metra bywa wyłączona – wówczas trzeba skorzystać z autobusu (po więcej informacji dotyczących komunikacji w Londynie zajrzyj do wpisu ⇒  LONDYN PRAKTYCZNIE )
 BĘDZIESZ W LONDYNIE W INNY DZIEŃ TYGODNIA?
⇒⇒⇒ Zobacz też wpis NOTTING HILL W DZIEŃ ROBOCZY ⇐⇐⇐
Jest wówczas inaczej, ale dla mnie nawet jeszcze piękniej! 

Sobota targ Notting Hill

Moja strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego jej działania. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj Akceptuję Czytaj Więcej