Jarmarki bożonarodzeniowe w Dreźnie – relacja

by Agnieszka Kuczyńska
Drezno zdjęcia
Jak pewnie pamiętacie, w sierpniu na zaproszenie przewoźnika autokarowego ECOLINES miałam okazję wybrać się do Wilna na weekend. Wyjazd był naprawdę udany, bardzo się więc ucieszyłam, gdy dostałam ponowną propozycję skorzystania z przejazdu ich autokarem.
Jarmark bożonarozeniowy w Dreźnie
Tym razem mogłam wybrać dowolne miasto docelowe i nie ukrywam, że pierwsza radość przeszła w przerażenie, gdy zorientowałam się, że siatka tego przewoźnika jest mocno rozwinięta (z Dworca Zachodniego w Warszawie jeżdżą w kilkadziesiąt miejsc). Długo się zastanawiałam, gdzie chciałabym pojechać i stwierdziłam, że warto z tej okazji spełnić jedno z marzeń z mojej Listy Marzeń. Wybrałam Jarmark Świąteczny, a z pomocą koleżanki doprecyzowałam kierunek – padło na Drezno, centrum niemieckiej Saksonii.
Autobusy ECOLINES mają dużo tras nocnych, co jest bardzo wygodne. W piątek po pracy zdążyłam jeszcze spakować małą walizkę i zjeść z sąsiadką kolację, bo dopiero o 23.00 musiałam być na dworcu. Autokary są komfortowe Tym razem: sporo miejsca na nogi, rozsuwane fotele, wifi, Pani z obsługi, która dość sprawnie skontrolowała dokumenty, wytłumaczyła każdemu jak będzie wyglądała podróż, rozdała kocyki.
Jarmark w Dreźnie sery
Myślę, że warto wspomnieć, że ECOLINES mają zwykle długie trasy, takie jak nasza: Wilno-Stuttgart, więc ponad 24h jazdy (!), w związku z czym towarzystwo na pokładzie jest międzynarodowe. Pani z obsługi nie była Polką, ale dużo po polsku rozumiała, znała też język angielski, więc bez problemu można było się porozumieć. Do Drezna podróż upłynęła szybko i sympatycznie, spałyśmy smacznie i dojechałyśmy o 11.00 wyspane.
Pierniki na jarmarku bożonarodzeniowym
Jedyny nocleg jaki udało nam się znaleźć w rozsądnej cenie (okres jarmarków jest  mocno obłożony) według mapy znajdował na drugim końcu miasta. Byłam tym nieco zmartwiona, ale okazało się, że obiekt jest przeuroczy, komunikacja z centrum dobra, a miasto nie jest ogromne, więc spokojnie z hostelu na jarmark przeszłyśmy piechotą w ok. 30 minut.
Drewniane zabawki jarmark w dreźnie
Na pierwszy jarmark. Z wielu! Miasto przygotowało czytelne informatory z mapką, gdzie oznaczono każdy z aż 11! Najbliżej nas były Augustus Market i Neustadt Advent in the Baroque Quarter. Od razu poczułyśmy klimat światełek, girland i stoisk z różnymi cudami!

Zdjęcia które widzisz w tym wpisie są miksem wszystkich jarmarków, które miałyśmy okazję odwiedzić w czasie naszego weekendowego pobytu (byłyśmy na 9). Są one podobne, według mnie niczym szczególnym żaden z nich się nie wyróżniał poza położeniem i zatłoczeniem.
Co na jarmarku robić można? Na pewno jeść!!! Powiem szczerze, że byłam w tym temacie lekko zaskoczona, bo spodziewałam się wielkiego wyboru wszystkiego, a tymczasem menu było dość monotonne, szczególnie dań wytrawnych. Zależało mi, aby spróbować flamkuchen, widziałam te przypominające pizzę placki w zaledwie kilku miejscach, ale zachęciły mnie wyglądem tylko u tego miłego Pana poniżej.
Co ciekawe, z 6 rodzajów wypisanych na liście, miał dostępną wyłącznie wersję wegetariańską, co dla mnie było ok, ale odstraszyło wielu klientów spragnionych cięższych smaków. Nasza wege-wersja była super lekka i smakowała nam bardzo. Zamówiłyśmy tylko jedną (5,5EUR) i zjadłyśmy na pół, aby zaspokoić pierwszy głód.
Największą popularnością na jarmarku cieszy się oczywiście grillowana kiełbasa w bułce czyli bratwurst (2,5-4EUR), w kilku wersjach. To szybka przekąska, która sprzedaje się chyba w tysiącach sztuk na godzinę i jest praktycznie na każdym kroku.
Poza tym pojawiały się zupy, gulasze, zapiekanki i trochę smaków z innych krajów jak np. węgierski langosz, który dla mnie jest czymś totalnie niezjadliwym i mój żołądek miał skurcze na sam jego widok (a muszę przyznać, że widziałam go w rękach turystów ciągle!).
Słodyczy było sporo, chociaż na większości stoisk w sumie też się powtarzały. Główną atrakcją było pełne bakalii, świąteczne ciasto dresden stollen, ale to do kupienia raczej na wynos, podobnie jak pięknie opakowane, malowane pierniki czy suszone owoce. Zjeść na miejscu można np. owoce w czekoladzie (byłam bardzo zaskoczona, gdy okazało się, że na patyk nabito surowe, twarde, zielone jabłko ze skórą polane czekoladą, spodziewałam się raczej miękkiego a już z pewnością bez skórki, ale może mam dziwne wymagania :)). 
Poza tym serwowano pieczone jabłka z bitą śmietaną i sosem (od. 3 EUR wzwyż), kasztany jadalne (od 2 EUR za małą paczuszkę) i znany mi z Czech Trdelnik z cukrem (4E UR). Nos miło łaskotał zapach prażonych orzechów w lukrze, ale nie próbowałyśmy ich.
Poza tym nabrałyśmy się na coś, co wyglądało jak wielki, super niezdrowy pączek oblany czekoladą, w kształcie gwiazdy, a okazało się mdłym, miękkim preclem bez smaku (3.5 EUR).
Z jedzenia można też kupić lokalne wędliny, kiełbasy, sery, przetwory, przyprawy, zioła, miody, ciasta i ciastka. Ceny jarmarkowe, czyli raczej mocno zawyżone, ja skusiłam się jedynie na kulki marcepanowe dla babci (4EUR) a potem zobaczyłam w sklepie większe dużo pudełko za niecałe 3 EUR a takich samych rozmiarów torebkę za jedynie… 0,70 EUR.
Ceny dekoracji i zabawek były zawrotne. Ozdobne gwiazdy po 40 EUR, małe maskotki od 20 EUR wzwyż, rękawiczki też od 20EUR, breloczki pluszowe od 15EUR, bombki paczka od 30 EUR, figurki z drewna od 5 EUR za miniaturki niewiele większe od naparstka, więc nie muszę chyba mówić, że większość całkowicie poza moim budżetem.
  Kupiłyśmy jedynie mieszankę przypraw na 4 butelki grzanego wina (1.5EUR).
No właśnie, glühwein, czyli grzane wino jest absolutną gwiazdą dni i wieczorów. Piją je wszyscy, wszędzie. Do kupienia na każdym kroku, a w oczach mienią się tylko kolorowe kubki. To jest coś, co podobało mi się bardzo – podchodzę do lady, proszę 2 wina, płacę ok. 10EUR, dostaję 2 parujące kubeczki z wesołym, świątecznym wzorkiem, wypijam, po czym decyduję co dalej – mogę sobie kubek zatrzymać jeśli chcę lub zwrócić i otrzymać zwrot ok. 5 EUR. O wiele fajniejszy to klimat niż smutny, biały, plastikowy jednorazowiec.
  Wina sobie nie żałowałyśmy, chociaż też bez przesady, chodziło bardziej o to, aby się ogrzać.
 Jarmark w Dreźnie wedłuh informatora dla turystów jest najstarszym w Niemczech i odbywa się od 1434 roku! W dzisiejszych czasach jest to impreza organizowana z dużym rozmachem.
Nie mogłyśmy doczekać się, aż zajdzie słońce i zrobi się ciemno, bo wtedy dopiero zaczynają się jarmarkowe czary i całość zaczyna robić niesamowite wrażenie.
 Tysiące światełek, niewidoczne za dnia postaci jakby ożywają dzięki podświetleniu.
 Wszystko zaczyna się mienić i błyszczeć, nabiera świątecznego, ciepłego charakteru.
 Warto wiedzieć, że jarmark trwa od 10 do 21, więc zamykają dość wcześnie.
 Poniżej: główny Strizelmarkt usytuowany na Starym Mieście, prezentuje się chyba
 najlepiej i jest najbardziej różnorodny, więc zdecydowanie najwięcej na nim osób.
 Mi osobiście najbardziej podobał się jednak mniejszy, bardziej kameralny jarmark
  na Nowym Mieście,z którego nie wiem czemu, ale praktycznie nie mam żadnych zdjęć.
Fajnie, że ciągle spotykaliśmy ludzi o kulach, na wózkach, niepełnosprawnych także umysłowo. Cieszy mnie, że opuszczają mieszkania i ruszają wśród ludzi a z tego co obserwowałam, spotykali się z troską i opieką. Sporo też było rodziców z dziećmi.
 Samo Drezno jest ładnym miastem, warto trochę się pokręcić po uliczkach i głównych zabytkach. Miałam wielką chęć, aby wejść do galerii Zwinger, ale nie starczyło czasu.
W Dreźnie spędziłyśmy prawie całą sobotę i niedzielę do godziny 17. Udało nam się zrobić zakupy (chociaż nie ukrywam, że w sklepach, a nie na samym jarmarku), zjeść kilka przysmaków, na które polowałyśmy, spróbować grzanego wina i zrelaksować  się z daleka od domu. Podróż powrotna powiem szczerze, że była dość męcząca, bo w autobusie było strasznie gorąco i brakowało mi indywidualnego nawiewu, bo przy dużej liczbie osób na pokładzie nigdy nie da się dogodzić każdemu, ale tym razem  temperatura była bardzo wysoka. Spotkałam się z tym po raz pierwszy w autobusie ECOLINES, mam nadzieję, że było to jednorazowe zdarzenie. Pomimo tego, nadal polecam tego przewoźnika, ponieważ autobusy są wygodne, a ceny niewygórowane. 
⇒⇒⇒ Zobacz też wpis JARMARKI BOŻONARODZENIOWE W BERLINIE ⇐⇐⇐

Moja strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego jej działania. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj Akceptuję Czytaj Więcej