Etna. Życie w cieniu wulkanu

by Agnieszka Kuczyńska
Etna. Najwyższy (3340 m.n.p.m) i zarazem największy wulkan Europy. Nadal czynny. Położony na wschodnim wybrzeżu Sycylii, górujący nad miastem Katania jest dla mnie na równi fascynujący, co przerażający.
Zwiedzanie Etny
Miałam okazję wybrać się na Etnę minionej wiosny. Przewodniczka tłumaczyła nam, że pomimo częstnych erupcji jest ona jednym z najlepiej zbadanych i kontrolowanych wulkanów świata. Szczerze mówiąc nie uspokoiło to moich myśli w czasie spaceru. Kilka dni wcześniej byliśmy z wizytą w Taorminie. Naszym oczom ukazała się wówczas błyszcząca lawa ściekająca powoli po krawędzi wulkanu. Widok był piękny, ale zrobił na mnie pirunujące wrażenie (dosłownie!). Nasza grupa wjechała autokarem na wysokość 1950 m.n.p.m. Można tam zostać i pospacerować przy małych kraterach lub kupić pamiątki (takie jak biżuteria z lawy, wina z winnic z wulkanu itp.). Chętne osoby mogą wjechać kolejką na wysokość 3000 m.n.p.m. Ja się nie skusiłam. Dlaczego? Po pierwsze była to dość droga alternatywa. Na górze było zimno i nie do końca byłam przygotowana strojem. Poza tym podobne, wulkaniczne widoki miałam okazję podziwiać na Lanzarote.
Sycylia Etna
Największa dotychczasowa erupcja Etny miała miejsce w 1669 roku, kiedy to zostało zniszczone prawie całe pobliskie miasteczko. Od tego czasu wybuchy są regularne i kontrolowane (większość erupcji kierowana jest na boczne kratery, aby uniknąć dużych jednorazowych zniszczeń).

Podobno Etna jest w jakiś sposób powiązana z zupełnie dla odmiany nieprzewidywalnym Wezuwiuszem. Jego obserwacja polega głównie na obserwacji zachowań Etny. Wyniki są podobno niepokojące dla mieszkańców Neapolu. Wulkany mają swój urok. Mimo, że na pierwszy rzut oka ciemne i ponure, są dla mnie fascynującym świadectwem historii naszej planety.
Wycieczka na wulkan Etna na Sycylii

Moja strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego jej działania. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj Akceptuję Czytaj Więcej