Erice – miasteczko w chmurach

by Agnieszka Kuczyńska
Od mojej wizyty na Sycylii minęło już blisko 8 lat. Aż trudno w to uwierzyć! Ciągle mam przed oczami te wszystkie kolory, piękne miejsca. Pamiętam smaki, zapachy i opowieści naszej przewodniczki (był to wyjazd służbowy w czasie którego towarzyszyła nam mieszkająca od lat na wyspie rezydentka jednego z największych polskich biur podróży). Cóż to była za kobieta! Z ogromną wiedzą i miłością do tego kierunku.
W kierunku Erice wyruszyliśmy wiosennym popołudniem z okolic Trapani. Teoretycznie to tylko 14 km, ale podróż trwała długo. Na zdjęciu powyżej widać jak wygląda kręta droga do celu.
Nie wyglądała ona na szczególnie bezpieczną i odczuwałam duży dyskomfort pokonując tę trasę rozśpiewanym autokarem, ale na szczęście dotarliśmy bezpiecznie na miejsce. Erice położone jest na szczycie góry o tej samej nazwie, na wysokości 750 metrów n.p.m. Oferuje przepiękne widoki na zachodnie wybrzeże. Można tam dojechać również kolejką linową bezpośrednio z Trapani i taka podróż brzmi jak atrakcja sama w sobie!
Jak mi się w Erice podobało! Brukowane uliczki w kolorze słońca i piasku pną się w górę, żeby po chwili opaść łagodnie w dół. Są wąskie i przyjemnie chłodne, bo wieje tam lekki wiatr i temperatura na tej wysokosci jest niższa. Odwiedziłam wyspę w maju. Już wtedy nie brakowało bardzo ciepłych dni, więc ta lokalizacja musi być doskonała w trakcie upalnego lata. Można znaleźć chwilę wytchnienia i oddechu.
Erice nie jest duże, ale zapewnia ogrom atrakcji. Są ruiny zamku Castello di Venere i wieża Torre di Pepoli z których roztacza się cudowny widok na okolicę, zielone ogrody Giardini del Balio, zabytkowe kościoły i mnóstwo zachwycających zakątków. Co ciekawe, z lotu ptaka miasteczko kształtem przypomina samą Sycylię.
Jak to bywa na tego typu wyjazdach – czasu było za mało. Spędziłabym tam kilka godzin, a nawet i cały dzień podziwiając widoki, zacienione patia, wypełnione kawiatami donice i kolorowe balkony. Dużo tam dbałości o najmniejsze detale, które idealnie komponują się z surową architekturą.
Widziałam w Erice mnóstwo klimatycznych kawiarni, małych restauracji i sklepów z pamiątkami. Nie sądzę, aby wiele osób wybierało to miejsce jako docelowe, ale na pewno przybywa tu wielu turystów jednodniowych. Czekają na nich dywany i dywaniki, ozdoby ze Słońcem – symbolem wyspy, ceramika i wiele innych drobiazgów.
Czym są te kolorowe przekąski na jednym z powyższych zdjęć? Lokalne słodycze! Ciasta i ciastka z migdałów można znaleźć w wielu cukierniach, ale najlepsze serwuje podobno Pasticceria należąca do Marii Grammatico*, byłej wychowanki klasztoru Św. Karola. Uczyła się w nim podstaw cukiernictwa, a po opuszczeniu murów otworzyła niewielki lokal, który cieszy się do dziś ogromną popularnością w całym regionie.
Jeśli odwiedzicie kiedyś zachodnią Sycylię, nie możecie ominąć tego miejsca! Sprawia wrażenia zatrzymanego w czasie i zachwyca na każdym kroku. A może ktoś z Was miał okazję je odwiedzić?
* Źródło www.myguidesicily.com
4 komentarze

Powiązane posty

4 komentarze

Koszmarne wakacje 18 kwietnia, 2019 - 10:05 am

Fantastyczne miejsce. Pamiętam, że próbowaliśmy dostać się tam kolejką linową, ale za mocno wiało, więc ostatecznie podjechaliśmy samochodem. I jak ty teraz piszesz, że czułaś dyskomfort jadąc rozśpiewanym autokarem, to pomyśl sobie o dyskomforcie człowieka, który siedzi za kierownicą jakiegoś malutkiego fiacika i co chwila musi się z takimi autokarami mijać 😉 Na szczęście widoki na górze zrekompensowały mi te dwa i pół zawału. Polecam wszystkim 🙂

Odpowiedz
Sleepinsopo2 12 kwietnia, 2019 - 10:09 am

Piękne okolice chętnie zwiedziłbym całą okolicę.

Odpowiedz
Littlehome55 12 kwietnia, 2019 - 9:29 am

Bardzo piękne i klimatyczne miejsca, tylko zwiedzać.

Odpowiedz
seniorka z plecakiem 28 marca, 2019 - 8:11 pm

Uwielbiam takie klimatyczne miejsca. Mogłabym spacerować po nich godzinami.

Odpowiedz

Jestem ciekawa Twojej opinii. Podziel się nią!

.

Moja strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego jej działania. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj Akceptuję Czytaj Więcej