Edynburg. Wzgórze Calton Hill o poranku

by Agnieszka Kuczyńska
Na wzgórze Calton Hill dotarłam po raz pierwszy razem z grupą i przewodnikiem w czasie genialnej wycieczki The Dark Side of Edinburgh. Było wówczas pogrążone w absolutnej ciemności, a jedyna poświata, jaka do nas docierała, to delikatnie migoczące w dole światła kładącego się do snu Edynburga.
Wrażenie niesamowite, zapierające dech. Wszystkie tajemnicze budowle w nocy wyglądały na równi fascynująco, co przerażająco, jeśli dodamy do tego słyszane historie.
O poranku, ciągle pełna wrażeń i z lekkimi wypiekami na twarzy, zaraz po wypiciu kawy w sympatyczniej kawiarni, ruszyłam na wzgórze, by się przekonać jak wygląda za dnia. Wejście jest bardzo łatwe, trwa jakieś 15 minut i zupełnie nie męczy (w przeciwieństwie do Arthur’s Seat, które podobno wydaje się łagodne, a idzie się ponad godzinę – kto z Was był na nim?). We wschodniej części ulicy Princess Street wchodzimy na małe schodki i wchodzimy pod górę.
Trafił mi się piękny, słoneczny weekend, więc widoczność była idealna. Było tuż po 10 i z każdą minutą pojawiało się coraz więcej osób – zarówno turystów robiących zdjęcia jak też mieszkańców.
Na Calton Hill możemy zobaczyć m.in. National Monument of Scotland (powyżej). Budowę rozpoczęto w 1822 roku, ale jej nie dokończono. Wzorowany był na greckim Partenonie, stąd podobieństwo. To pomnik ku czci szkockich żołnierzy poległych w czasie wojen napoleońskich.
Na górze: Nelson Monument – pomnik ku czci Brytyjskiego v-ce admirała, który wraz ze swoją flotą odniósł zwycięstwo nad Hiszpanami i Francuzami w bitwie pod Trafalgarem w 1805 roku.
Poza wymienionymi, na wzgórzu znajduje się kilka innych pomników. Nadają one niezwykły klimat temu miejscu, szczególnie nocą, chociaż w świetle dziennym też robią wrażenie. Miałam dwie godziny, więc nie musiałam się śpieszyć, przeszłam całe wzgórze obserwując ludzi.
   Panorama miasta jest cudowna, z każdej strony inna. Cudne muszą być tu zachody słońca.
Na wzgórzu znajduje się także The City Observatory, czyli obserwatorium astronomiczne, które w niektóre dni jest otwarte dla zwiedzających. Nie byłam w środku, ale pewnie warto.
Wspominałam już kilka razy, że jesienna pogoda na jaką trafiłam, rozpieszczała mnie do granic przyzwoitości. Żadnego deszczu, jedynie lekka mżawka w czasie podróży do  highlands. Codziennie słońce i cudownie niebieskie niebo z delikatnymi, białymi obłokami.
Na początku chciałam wrzucić 2-3 zdjęcia Calton Hill do ogólnego wpisu ze stolicy Szkocji, ale myślę, że zasługuje na osobny. To miejsce piękne, nieco tajemnicze, ale zachwycające. W pogodny dzień można zrobić piknik albo rozłożyć koc i czytać książkę. A może patrzeć do upadłego na zabudowania magicznego Edynburga, miasta o fascynującej, nieco mrocznej historii. Na Facebooku polecałam ostatnio odcinek programu “Podziemne miasta“. Warto!
18 komentarzy

Powiązane posty

18 komentarzy

Agnieszka Kuczyńska 2 maja, 2017 - 8:10 pm

Jasne, że tak! Dzięki za wyłapanie tego jakże obciachowego błędu!

Odpowiedz
Lecebochce.pl 1 maja, 2017 - 5:56 pm

Wydaje nam się, że National Monument wzorowany był na Partenonie a nie Panteonie:))) Tak czy inaczej wzgórze bardzo klimatyczne – polecamy!

Odpowiedz
Ewa 18 kwietnia, 2014 - 12:52 pm

Bardzo klimatycznie:)

Odpowiedz
Anglia oczami Polki 10 kwietnia, 2014 - 1:43 pm

Jest to jedno z moich ulubionych miast i wiem, że jest piękne ale muszę przyznać, iż Twoje zdjęcia pokazały je w całkiem innym swietle. Jeszcze piekniejsze.Słoneczny dzień na pewno pomógł 🙂

Odpowiedz
Mo. 9 kwietnia, 2014 - 7:48 pm

Świetne miejsce. Zdecydowanie mogłabym spędzić tam pół dnia i tylko zmieniać perspektywę spojrzenia na panoramę miasta :). Z kubkiem herbaty byłaby to już pełnia szczęścia.

Odpowiedz
Anna Maria Magdalena 9 kwietnia, 2014 - 3:48 pm

Wciąż pozostaję zauroczona Edynburgiem! Jednak czekam cierpliwie na moment, kiedy będę mogła tam pojechać. 🙂

Odpowiedz
broszkarniaart 8 kwietnia, 2014 - 8:54 pm

Wbrew pozorom Anglia jest piękna.

Odpowiedz
Ewa (lifegoodmorning) 8 kwietnia, 2014 - 2:59 pm

A mnie tak ostatnio wzięło na Szkocję, nie wiedzieć dlaczego. Wydaje mi się, że ciągnie mnie do miejsc, które oddają mój obecny nastrój. Twoje wpisy jak zwykle rozbudzają namiętność podróżowania. Pozdrawiam:)

Odpowiedz
Jo 8 kwietnia, 2014 - 8:11 am

nawet nie jeden, a przynajmniej ze 2-3 wpisy 😉

Odpowiedz
T 7 kwietnia, 2014 - 7:32 pm

Te wzgórze łudząco przypomina mi te w Wiedniu. Chodzi mi o te, które jest w Schönbrunn, w oddali pałacu.

Odpowiedz
CauseLoveIt 7 kwietnia, 2014 - 3:40 pm

Pięknie tam jest! I tak niedaleko, ceny lotów do przeżycia. Trzeba się wybrać 🙂

Odpowiedz
Jula 7 kwietnia, 2014 - 3:19 pm

Aż trudno uwierzyć, że w Wielkiej Brytanii taka ładna pogoda. Naprawdę miałaś szczęście.

Odpowiedz
Anonimowy 7 kwietnia, 2014 - 3:10 pm

Piękne miejsce, faktycznie~!

Odpowiedz
Pauline 7 kwietnia, 2014 - 2:37 pm

Jak pięknie. Bardzo podoba mi się National Monument of Scotland.

Odpowiedz
Wildrose 7 kwietnia, 2014 - 2:28 pm

Super te widoczki, jak marzenie… no i jak na Szkocję to pogode miałaś idealną!

Odpowiedz
monika jall 7 kwietnia, 2014 - 10:01 am

Piekne miejsce, a jesien rzeczywiscie Cie rozpieszczala!

Odpowiedz
Unknown 7 kwietnia, 2014 - 9:49 am

Bardzo, baaaaardzo fascynujące i piękne miejsca!

Odpowiedz
babska robinsonada 7 kwietnia, 2014 - 8:07 am

piękne miejsce, zdecydowanie! 🙂

Odpowiedz

Jestem ciekawa Twojej opinii. Podziel się nią!

.

Moja strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego jej działania. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj Akceptuję Czytaj Więcej