Café de Paris – o dyskretnym uroku paryskich kawiarni

by Agnieszka

Paryskie kawiarnie są tematem na książkę! Tematem ciekawym, barwnym, wciągającym. Nie ma chyba dwóch identycznych, dzięki czemu każda jest wyjątkowa. Ma swój niepowtarzalny klimat i urok. Ciekawa jestem ile tych kawiarni właściwie jest? Mniejszych i większych. Czy ktoś je kiedyś policzył i czy w ogóle jest to możliwe?

Ciężko jest znaleźć ulicę, która nie miałaby swojej małej kawiarni czy piekarni. Takiej w której można wypić kawę albo zjeść coś na słodko. Paryskie słodycze są wspaniałe! Eleganckie, gustowne i z charakterem, podobnie zresztą jak samo miasto. Pysznią się za ladą, zerkają kusząco zza lśniących szyb zachęcając do skosztowania. Proste ciastka lub te wypełnione kremem, chrupiące croissanty i kolorowe makaroniki lekkie niczym puch.

Nadal odczuwam niedosyt tego tematu. Nie da się w kilku zdjęciach opisać tego, co czeka niemal na każdym kroku. To uczta dla wszystkich zmysłów. Dla wzroku, który przyciągają fantazyjne kształty wypieków i ich cudne kolory. Dla węchu, bo zapach gorącego francuskiego ciastka z migdałowym wnętrzem jest nie do podrobienia. Dla dotyku, kiedy trzyma się w dłoni ciepłe, przyjemnie kruche smakołyki i w końcu dla zmysłu smaku, który każdorazowo jest oszołomiony tym, czego próbuje.

A do tego kawa. Wypijana w środku lokalu albo na zewnątrz. Przy charakterystycznie ustawionych stolikach, skierowanych w kierunku chodnika. Lubię zamówić aromatyczną kawę, usiąść wygodnie i obserwować piękno Paryża i jego mieszkańców.

Stolica Francji jest piękna, wszystko się w niej doskonale uzupełnia. Ulice, ludzie, kawiarnie, a nawet kwiaciarnie! Bez nich Paryż nie byłby tak wyjątkowy. Wiem, że na 5 zwolenników tego miasta jest kolejnych 5 osób uważających, że jest przereklamowane. Ja zdecydowanie należę do tej pierwszej grupy. Byłam w Paryżu kilka razy i za każdym razem odkrywam z radością jego kolejne oblicza.

0 comment

Powiązane posty

Jestem ciekawa Twojej opinii. Podziel się nią!

.

Moja strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia prawidłowego jej działania. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj Akceptuję Czytaj Więcej